1.Ulusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması

Patentle Türkiye – 1. Ulusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması Tanıtım Webinarı, TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN ‘ın açılış konuşması ile başladı.

Konuşmasına, öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayarak başlayan ASAN, çocukların ve gençlerin çok erken yaşlarda patent farkındalığına sahip olmasının, TÜRKPATENT ’in temel öncelikleri arasında yer aldığını söyledi.

26 Ekim’de üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen Patentle Türkiye Yarışması’nın ödül törenini gerçekleştirdiklerini belirten ASAN,

“Buluşları tüm patentlenebilirlik kriterlerini sağlayarak finale kalan başarılı gençlerimize ödüllerini takdim ettik. Bu gençlerimizin, Teknofest bünyesinde gerçekleştirilen İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı (ISIF) başta olmak üzere, uluslararası fuarlara katılımlarını sağlayarak dünyanın farklı ülkelerinden buluşçularla ve yatırımcılarla buluşmalarına imkan sağlayacağız.” dedi.

Patentle Türkiye Yarışmasının üçüncüsünü, 1 Kasım 2020 – 31 Ocak 2021 tarihleri arasında bu kez Milli Eğitim Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren okul ve kurumlarda lise düzeyinde öğrenim gören öğrencilere  yönelik olarak düzenlendiğini ifade eden ASAN,

“Bu kez yarışmaya faydalı model bileşenini de ekleyerek öğrencilerimizin yenilik içeren küçük buluşlarla da yarışmaya katılımlarına imkan sağladık. Bu yarışma kapsamında lise düzeyinde öğrenim gören öğrencilerimiz, öğretmenleriyle birlikte ücretsiz bir şekilde patent ve faydalı model başvurusu yaparak yarışmaya katılım sağlayabilecekler.” dedi.

Asan, yarışmada dereceye giren adaylardan birinciye 20 bin lira, ikinciye 15 bin lira, üçüncüye 10 bin lira, 4’üncü ve 5’inciye 5 bin lira verilecek. 6’ncılık ile 10’unculuk arasında dereceye girenler 4 bin lira, 11’inci ile 20’nci arasındakiler 3 bin lira, 21’inci ile 30’unculuk arasındakiler 2 bin lira para ödülü verileceğini ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı Patent, Faydalı Model ve Tasarım Teşviki

1 Ocak 2020’de uygulamaya konulan Tebliğ kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren okul ve kurumlarda eğitim gören öğrencileri; patent, faydalı model ve tasarım başvurularıyla ilgili 11 ücret kaleminden muaf tuttuklarını söyleyen ASAN, “Bu kapsamda, 700’er TL olan patent araştırma raporları ve inceleme raporları öğrencilerimiz için ücretsiz düzenleniyor.”dedi.

Patent Atölyesi

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü işbirliğiyle ortaöğretim ve üniversite öğrencilerine interaktif patent araştırma ve uygulama eğitimleri vermek amacıyla 2018 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu bünyesinde “Patent Atölyesi”nin faaliyete geçirildiğini belirten ASAN, “Bu atölye kapsamında yüz yüze vermiş olduğumuz eğitimleri, pandemi döneminde elektronik ortamda gerçekleştiriyoruz. Patent Atölyesinde 2018 yılında 90, 2019 yılında 150, 2020 yılında da ise 54 öğrenciye eğitim verilmiş olup, önümüzdeki hafta yaklaşık 80 öğrenciye daha eğitim verilmesi planlanıyor.” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Sınai Mülkiyet Başvuru Sayıları

ASAN; “2020 yılında Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okullar tarafından şu ana kadar 74 patent, 90 faydalı model ve 90 tasarım başvurusu yapılmıştır. Patentle Türkiye Yarışmasıyla birlikte Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okullardan gelecek patent ve faydalı model başvuru sayılarının daha da artmasını öngörüyoruz.” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Türk Patent ve Marka Kurumu personeli tarafından yarışma detayları anlatılarak, patent/faydalı model tescili ve tescil sonrası işlemler konusunda seminer verildi.

Milas Zeytinyağı Avrupa Birliği’nde de Tescillendi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK: Milas Zeytinyağı, bugün Avrupa Birliği nezdinde de tescillendi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK, Milas zeytinyağının, bugün Avrupa Birliği (AB) nezdinde de tescillendiğini bildirdi.

VARANK, Twitter hesabından, Milas zeytinyağının, AB’de coğrafi işaret alarak tescil edilmesine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Varank, paylaşımında, “Avrupa Birliği nezdinde yapılan başvuruya ilişkin inceleme ve ilan süreçleri başarıyla tamamlanan Milas zeytinyağı, 23 Aralık 2020 tarihinde Avrupa Birliği nezdinde de tescillendi.” ifadelerini kullandı.

 

– AB’de tescil süreçleri devam eden 18 coğrafi işaret bulunuyor

Avrupa Birliği’ne Milas Zeytinyağı başvurusu, 2017 yılında Muğla Milas Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapıldı. AB’nin ilgili komisyonunda kabul edilerek 17 Eylül 2020 tarihinde ilan edilen başvuruya herhangi bir itiraz gelmemesi üzerine “Milas Zeytinyağı” AB’nin coğrafi işaretli ürünleri arasına girdi.

Milas Zeytinyağı; Antep Baklavası Aydın İnciri, Aydın Kestanesi ve Malatya Kayısısı’ndan sonra AB’de tescilli 5’inci coğrafi işaretimiz oldu.

Türk Patent ve Marka Kurumu, ülkemizde ulusal coğrafi işaret başvurularına ilişkin işlemleri yürütmekle birlikte, AB nezdinde coğrafi işaret koruması başvurusunda bulunmak isteyen kurum ve kuruluşlarımıza teknik anlamda uzmanlık desteği sağlamaktadır.

AB’de tescil süreçleri devam eden 18 coğrafi işaretimiz şunlardır: Afyon Pastırması, Afyon Sucuğu, Antakya Künefesi, Antep Fıstığı, Antep Lahmacunu, Bayramiç Beyazı, Çağlayancerit Cevizi, Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini, Gemlik Zeytini, Giresun Tombul Fındığı, İnegöl Köfte, Kayseri Mantısı, Kayseri Pastırması, Kayseri Sucuğu, Maraş Çöreği, Maraş Tarhanası,  Milas Yağlı Zeytini, Taşköprü Sarımsağı.

Manyas Kelle Peyniri Tescillendi.

Balıkesir Manyas Kaymakamlığı tarafından coğrafi işaret başvurusu yapılan “Manyas Kelle Peyniri” tescillendi.

Manyas Kelle Peyniri Coğrafi İşaret Tescil Belgesi, TÜRKPATENT Başkanı Prof.Dr. Habip ASAN tarafından Balıkesir Milletvekili Pakize Mutlu AYDEMİR ile Manyas Kaymakamı Muhammed KAYA ve beraberindeki heyete takdim edildi.

TÜRKPATENT

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, Türkiye’nin sınai mülkiyet açısından başarılı bir yıl geçirdiğini belirterek, 2020’nin 11 ayında başvuruların yerli patentte yüzde 11, tasarımlarda yüzde 10, markada yüzde 27 ve faydalı modelde yüzde 26 arttığını bildirdi.

ASAN, TÜRKPATENT’in 2020 yılı çalışmalarıyla Türkiye’nin sınai mülkiyet alanındaki son durumunu değerlendirdi.

Bu yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen TÜRKPATENT’te işlerin aksamadığına dikkati çeken ASAN, “Hızlı bir şekilde dijital platformlara geçip, eğitimlerimiz başta olmak üzere yeni ürünleri devreye alarak yüz yüze yaptığımız tüm etkinlikleri video konferans sistemiyle aksatmadan yürüttük.” dedi.

ASAN, bu dönemde kurum personelinin yüzde 90’ının da uzaktan çalıştığını ifade ederek, personelin performansında yüzde 40’a yakın artış olduğunu ve ortaya konan verimlilik açısından da yılın başarılı geçtiğini söyledi.

TÜRKPATENT’in ülkede dijitalleşme alanında öncü kurumlardan biri olduğuna işaret eden ASAN, “Yaklaşık 10 yıldır bütün başvuruları çevrim içi alan bir kurumuz. Bu sene Elektronik Başvuru Sistemi’ni (EPATS) geliştirdik ve başvuruları e-Devlet üzerinden almaya başladık. 180’in üzerinde hizmetin tamamını, e-Devlet üzerinden Türkiye’nin her yerine vermekteyiz.” diye konuştu.

“2021 için olumlu bir gösterge”

ASAN, Türkiye’nin sınai mülkiyet açısından başarılı bir yıl geçirdiğini vurgulayarak, “Kovid-19 salgını sebebiyle birçok ülkede sınai mülkiyet alanındaki başvurularda büyük düşüşler yaşandı. 2020’nin 11 ayına baktığımızda başvurular yerli patentte yüzde 11, tasarımlarda yüzde 10, markada yüzde 27 ve faydalı modelde yüzde 26’nın üzerinde arttı.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de girişimcilerin salgına rağmen sınai mülkiyet konusuna çok önem verdiğini belirten ASAN, bunun 2021’e yönelik de olumlu bir gösterge olduğunu dile getirdi.

“Türkiye dünyada ilk 10’da”

ASAN, kendilerinin de üyesi olduğu Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatının istatistikleri kapsamında ulusal sınai mülkiyet başvurularında Türkiye’nin durumuna ilişkin bilgi verdi.

Türkiye’nin geçen yıl tasarımda 6, markada 8, patentte 14. sırada olduğunu aktaran ASAN, şöyle devam etti:

“Genel sıralamada ilk 10’da yer alıyoruz. Bir önceki yıl 11’inci sıradaydık. Uluslararası patent başvurularında da Türkiye geçen yıl yüzde 47’lik oranla patent başvurularını en çok artıran ülke oldu. 2058 başvuruyla da dünyada 13’üncü sırada yer alıyoruz. Türkiye’den şirketlerin yurt dışında yaptığı marka başvurularında yüzde 38 artışla yine dünyada birinciyiz.”

ASAN, bu alanda daha önce Türkiye’nin önünde olan İspanya, Hindistan, Brezilya, Rusya, Endonezya, İsrail, Finlandiya, Danimarka gibi ülkelerin geçildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“TÜRKPATENT, 2017’den bu yana Birleşmiş Milletlere bağlı Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı nezdinde hizmet veren 23 uluslararası otoriteden biridir. 2020’nin 8 aylık rakamlarına baktığımızda, düzenlediğimiz PCT raporu açısından Türkiye 9’uncu sırada bulunuyor. 2021’de Türkiye’nin ilk 7’ye gireceğini düşünüyorum.”

Avrupa Buluşçu Ödülleri (European Inventor Award 2020) Adaylık Süreci Başvuruları Devam Ediyor… (06.09.2019)

Avrupa Patent Ofisi tarafından gerçekleştirilen ve son yıllarda buluşçular için en prestijli yarışmalardan biri olan Avrupa Buluşçu Ödülleri için başvurular devam ediyor…

Buluşların ekonomik ve sosyal hayata katkısı bakımından oldukça önemli olduğu yarışmada Sanayi, KOBİ, Üniversite/Araştırma Kurumları, EPO Üyesi Olmayan Ülkeler ve Yaşam Boyu Başarı olmak üzere 5 farklı kategoride aday gösterilebilmektedir. Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgiye  adresinden ulaşılabilmektedir. Yarışma için 30 Eylül 2019 tarihine kadar european-inventor@epo.org adresine aday buluşlar iletilebilir.

Buluşun taşıması gereken kriterler;

Buluşçuluk bakımından üst düzey
Hayata geçirilmesi kolay
Avrupa’da pazar başarısını ispat etmiş veya potansiyel sahibi
Topluma ve ekonomiye faydası oldukça açık, örneğin, istihdamı artırması, yaşam kalitesinde iyileşme ve/veya çevrecilik

Değerlendirmeye Alınmayacak Başvurular

Avrupa patent belgesi olmayan buluşlar
Karşı görüş nedeniyle hukuki süreci devam eden patentler
EPO nezdinde 9 aylık itiraz süreci devam eden patentler
Hükümsüz kılınmış patentler
Tüm EPO üye ülkelerinde geçerlilik süresi bitmiş patentler
Daha önceki Avrupa Buluşçu Ödülleri Yarışmasında buluşçusu finalist olan veya kazanan patentler

Avrupa Buluşçu Ödülleri Yarışmasına ülkemizden buluşların bu yarışmaya aday gösterilmesi önem arz etmektedir.