Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, “Ülkeler artık daha fazla katma değer sağlamak, daha fazla zenginleşmek için patentler, markalar, coğrafi işaretlere çok önem veriyor. Şu ana kadar 440 tescil yaptık, 429 tescil işlemi ise devam ediyor. Daha zor olanı ise bunları markalaştırmak ve daha fazla para kazanmak.” dedi.

ASAN, Çankırı’nın “sarımsaklı et” yemeğinin coğrafi işaret belgesi ile tescillenmesi dolayısıyla Astarlızade Sabiha Anne Kadın Eğitim Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende, Çankırı’nın ince ekmek muskası, kaya tuzu ve küpecik peyniriyle ilgili tescil işlemlerinin de devam ettiğini söyledi.

Küçük bir il olmasına rağmen Çankırı’dan ciddi başvuru olduğuna işaret eden Asan, “Katma değeri yüksek ekonomik modele geçmek, bu ülke için de bizim için de çok büyük bir değerdir. Ülkeler artık daha fazla katma değer sağlamak, daha fazla zenginleşmek için patentler, markalar, coğrafi işaretlere çok önem veriyor. Şu ana kadar 440 tescil yaptık, 429 tescil işlemi ise devam ediyor. Daha zor olanı ise bunları markalaştırmak ve daha fazla para kazanmak.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından “sarımsaklı et” yemeğinin coğrafi işaret tescil belgesi, TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN tarafından Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı ESEN’e verildi.

Daha sonra Çankırı’nın tescillenen ve tescil işlemleri devam eden ürünleri ile yöresel yemekleri sergilendi.

Törenin ardından; Çankırı Karatekin Üniversitesinde, Türk Patent ve Marka Kurumu ile Avrupa Patent Ofisi işbirliğiyle yürütülmekte olan “Üniversitelerde Sınai Mülkiyet Bilgisinin Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında Senato Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, Üniversite Rektörü Prof. Dr. HASAN AYRANCI ’nın ve akademisyenlerin de katılım sağladığı senato bilgilendirme toplantısında, “Üniversitelerde Fikri Mülkiyetin Üretilmesi ve Ticarileştirilmesi” konulu sunumu gerçekleştirdi.