Patentle Türkiye – 1. Ulusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması Tanıtım Webinarı, TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN ‘ın açılış konuşması ile başladı.

Konuşmasına, öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayarak başlayan ASAN, çocukların ve gençlerin çok erken yaşlarda patent farkındalığına sahip olmasının, TÜRKPATENT ’in temel öncelikleri arasında yer aldığını söyledi.

26 Ekim’de üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen Patentle Türkiye Yarışması’nın ödül törenini gerçekleştirdiklerini belirten ASAN,

“Buluşları tüm patentlenebilirlik kriterlerini sağlayarak finale kalan başarılı gençlerimize ödüllerini takdim ettik. Bu gençlerimizin, Teknofest bünyesinde gerçekleştirilen İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı (ISIF) başta olmak üzere, uluslararası fuarlara katılımlarını sağlayarak dünyanın farklı ülkelerinden buluşçularla ve yatırımcılarla buluşmalarına imkan sağlayacağız.” dedi.

Patentle Türkiye Yarışmasının üçüncüsünü, 1 Kasım 2020 – 31 Ocak 2021 tarihleri arasında bu kez Milli Eğitim Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren okul ve kurumlarda lise düzeyinde öğrenim gören öğrencilere  yönelik olarak düzenlendiğini ifade eden ASAN,

“Bu kez yarışmaya faydalı model bileşenini de ekleyerek öğrencilerimizin yenilik içeren küçük buluşlarla da yarışmaya katılımlarına imkan sağladık. Bu yarışma kapsamında lise düzeyinde öğrenim gören öğrencilerimiz, öğretmenleriyle birlikte ücretsiz bir şekilde patent ve faydalı model başvurusu yaparak yarışmaya katılım sağlayabilecekler.” dedi.

Asan, yarışmada dereceye giren adaylardan birinciye 20 bin lira, ikinciye 15 bin lira, üçüncüye 10 bin lira, 4’üncü ve 5’inciye 5 bin lira verilecek. 6’ncılık ile 10’unculuk arasında dereceye girenler 4 bin lira, 11’inci ile 20’nci arasındakiler 3 bin lira, 21’inci ile 30’unculuk arasındakiler 2 bin lira para ödülü verileceğini ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı Patent, Faydalı Model ve Tasarım Teşviki

1 Ocak 2020’de uygulamaya konulan Tebliğ kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren okul ve kurumlarda eğitim gören öğrencileri; patent, faydalı model ve tasarım başvurularıyla ilgili 11 ücret kaleminden muaf tuttuklarını söyleyen ASAN, “Bu kapsamda, 700’er TL olan patent araştırma raporları ve inceleme raporları öğrencilerimiz için ücretsiz düzenleniyor.”dedi.

Patent Atölyesi

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü işbirliğiyle ortaöğretim ve üniversite öğrencilerine interaktif patent araştırma ve uygulama eğitimleri vermek amacıyla 2018 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu bünyesinde “Patent Atölyesi”nin faaliyete geçirildiğini belirten ASAN, “Bu atölye kapsamında yüz yüze vermiş olduğumuz eğitimleri, pandemi döneminde elektronik ortamda gerçekleştiriyoruz. Patent Atölyesinde 2018 yılında 90, 2019 yılında 150, 2020 yılında da ise 54 öğrenciye eğitim verilmiş olup, önümüzdeki hafta yaklaşık 80 öğrenciye daha eğitim verilmesi planlanıyor.” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Sınai Mülkiyet Başvuru Sayıları

ASAN; “2020 yılında Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okullar tarafından şu ana kadar 74 patent, 90 faydalı model ve 90 tasarım başvurusu yapılmıştır. Patentle Türkiye Yarışmasıyla birlikte Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okullardan gelecek patent ve faydalı model başvuru sayılarının daha da artmasını öngörüyoruz.” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Türk Patent ve Marka Kurumu personeli tarafından yarışma detayları anlatılarak, patent/faydalı model tescili ve tescil sonrası işlemler konusunda seminer verildi.

Bir cevap yazın